Sakrament Chrztu - udzielany jest w ostatnią sobotę miesiąca.
Zgłaszający chrzest rodzice najpóźniej 10 dni przed terminem chrztu przedstawiają dokumenty:
~ akt urodzenia dziecka
~ dokument sakramentu małżeństwa
~ dane personalne rodziców i chrzestnych z wymaganym zaświadczeniem o możliwości pełnienia tej funkcji
- nazwisko i imię
- wiek oraz zawód
- faktyczny adres zamieszkania
Zarówno rodzice jak też chrzestni są zobowiązani do katechezy przed chrztem. Rodzice chrzestni spoza parafii uczestniczą w katechezie w swojej parafii.
W przypadku dziecka rodziców bez żadnego ślubu, należy przedstawić Zupełny Akt Urodzenia z sentencją Sądu lub dokument uznania ojcostwa.
Kościół przy wyborze chrzestnych kieruje się wskazaniami zapisanymi w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Warunki te zawiera kan. 874 §1 KPK.
By móc być dopuszczonym do przyjęcia zadania chrzestnego należy:
- być wyznaczonym przez przyjmującego chrzest (jeśli jest to możliwe), jego rodziców, tego kto ich zastępuje, a gdy ich nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu
- posiadać wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania
- mieć ukończony 16 rok życia
- być katolikiem po I Komunii św., bierzmowanym, prowadzić życie zgodne z wiarą i odpowiadające tej funkcji
- nie być ojcem lub matką przyjmującego chrzest
- być wolnym od jakichkolwiek kar kościelnych, zgodnie z prawem wymierzonych czy deklarowanych
Wybór chrzestnych należy do rodziców dziecka, którzy muszą kierować się względami prawno – pastoralnymi i wybierać takich chrzestnych, którzy spełniają wymagania Kodeksu Prawa Kanonicznego i pastoralne. Zadaniem duszpasterza jest sprawdzić czy przedstawieni kandydaci spełniają warunki określone przez Kościół i zatwierdzić wybór rodziców, jeśli nie ma zastrzeżeń.
Rodzice chrzestni mają wspierać rodziców w religijnym wychowaniu dziecka. Stąd też muszą być autentycznymi świadkami wiary - katolikami wierzącymi i praktykującymi. Chrzestnymi nie mogą być osoby świadomie nie uczestniczące w niedziele i święta we Mszy św. i nie przystępujące do Komunii św. oraz spowiedzi św. Skoro kandydaci na chrzestnych winni być katolikami wyznającymi swą wiarę życiem zgodnym z nauką Kościoła, nie może dziwić fakt, że nie dopuszcza się do pełnienia tej funkcji osób żyjących w konkubinacie, a także wyklucza się osoby zamieszkujące ze sobą bez ślubu (ekskomunika) oraz młodzież, która odmawia uczestnictwa w katechizacji mimo, że ze względu na swój wiek i naukę w szkole średniej czy zawodowej powinna w niej uczestniczyć.
Jeśli chrzestny przebywa poza granicami kraju winien przedstawić zaświadczenie wydane przez Polską Misję Katolicką, lub parafię na terenie której zamieszkuje.