Z historii parafii: Wspólnota parafialna parafii pw. Św.Urszuli Ledóchowskiej we Wronkach jest młoda, bo liczy dopiero 18 lat. Została utworzona z części parafii św.Katarzyny. W 1990r. została wybudowana tymczasowa kaplica, przy szczególnym zaangażowaniu ks. Henryka Demuta ówczesnego proboszcza parafii św. Katarzyny we Wronkach i ks. Piotra Mameta wikariusza tejże parafii, któremu powierzono to nowe dzieło. W listopadzie 1989r. ks. Piotr Mamet odkupuje drewnianą kaplicę ze wsi Roszki k. Krotoszyna, która zostaje rozebrana przez parafian wronieckich i przetransportowana do Wronek.
W Wielki Piątek 1990r. wokół placu budowy kaplicy odbywa się Droga Krzyżowa z niesionym przez mieszkańców krzyżem dębowym, który to został ustawiony przed budowaną kaplicą. Poświęcenia krzyża dokonał ks. Henryk Demut. Krzyż niosły organizacje społeczne wraz ze strażą więzienną i policją.
Dnia 3 maja 1990r. przed budowaną kaplicą zostaje odprawiona pierwsza Msza św. polowa w intencji Ojczyzny. Udział w niej wzięło społeczeństwo,władza oraz duchowieństwo z parafii św. Katarzyny i z klasztoru OO. Franciszkanów.
W uroczystość Bożego Ciała 1990r. po raz pierwszy we Wronkach procesja Eucharystyczna przeszła nową trasą: z kościoła św. Katarzyny i kościoła OO.Franciszkanów do kaplicy na Osiedlu Borek.
W marcu 1991r. dekretem ks. Arcybiskupa Jerzego Stroby nastapił podział parafii wronieckiej i został utworzony Ośrodek Duszpasterski, a za patronkę została obrana św. Urszula Ledóchowska.
Z dniem 1 września 1991r. dekretem ks. Arcybiskupa obowiązki rektora Ośrodka Duszpasterskiego ks. Piotra Mameta przejmuje ks. Tadeusz Osiński.
W maju 1992r. sprowadzono z Pniew relikwie Św. Urszuli.
7 marca 1993r. odbyła się pierwsza wizytacja biskupia ks. biskupa Zdzisława Fortuniaka.
Ks. Arcybiskup Jerzy Stroba dekretem z dnia 1.07.1994r. eryguje parafię św. Urszuli Ledóchowskiej we Wronkach. W dekrecie tym ks. Arcybiskup w postanowieniu końcowym podaje: "Najpilniejszym zadaniem parafii jest wybudowanie właściwej świątyni oraz zaplecza koniecznego do normalnego funkcjonowania wspólnoty. W parze z pracami inwestycyjnymi, winna postępować organizacja życia parafialnego z całym bogactwem jego form."
Z dniem 8 października 1994r. ks Arcybiskup dekretem zwalnia z obowiązków proboszcza ks. Tadeusza Osińskiego i jednocześnie ustanawia ks. Mariana Binka proboszczem tejże parafii. Nowy proboszcz zastaje w parafii tymczasową kaplicę drewnianą otynkowaną oraz małe mieszkanie w baraku biurowca spółdzielni mieszkaniowej. Ks.proboszcz od samego początku dynamicznie podjął trud pracy duszpasterskiej, głównie z dziećmi i młodzieżą. Przez wiele lat odbywały się co tydzień w kaplicy (bo nie było innego miejsca) spotkania modlitewne, rozważanie słowa Bożego kilkudziesięcioosobowych grup dzieci i młodzieży. Dzieciom i młodzieży każdego roku organizuje wyjazdy wakacyjne. Podejmowano różne formy duszpasterstwa z dorosłymi. Jednocześnie przygotowywane było stworzenie zaplecza parafii czyli wybudowania Domu Parafialnego, z mieszkaniami dla księży i salkami katechetycznymi. Jednak najpierw trzeba było uregulować prawnie własność gruntów, by działka była własnoscią parafii. Została założona księga wieczysta. A więc można było zacząć prace inwestycyjne pod Dom Parafialny.
Projekt Domu Parafialnego był gotowy wiosną 1996r.
W maju 1996r. rozpoczyna się budowa Domu Parafialnego. Pomagają w tym dzielnie parafianie składając chętnie ofiary pieniężne, ofiarując często swój czas i ręce do pracy.
Pomagają także lokalne władze i wronieckie zakłady pracy. W październiku 1997r. ks.proboszcz zamieszkuje już w wykończonej części Domu Parafialnego (na wikariacie). Oddane są też do użytku salki parafialne. Odbywają się pierwsze spotkania wspólnot dzieci, młodzieży i dorosłych. W grudniu 1996r. powstaje chór parafialny przy dużym zangażowaniu organisty p. Bernarda Perza. W tym okresie funkcję kościelnego pełni niezwykle pracowicie, ofiarnie i z poświęceniem p. Andrzej Zimniak.
Dzięki modlitwie Kościoła zrodziło się pierwsze powołanie.Do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu we wrzesniu 1996r. wstępuje Przemysław Wilk. Święcenia kapłańskie otrzymuje w 2002 roku.
W listopadzie 1997r. parafia przeżywa przy dużym udziale wiernych, pierwsze misje parafialne.
30 maja 1998r. ks. Arcybiskup Juliusz Paetz poświęca nowowybudowany Dom Parafialny.
Od 1 września 1999r. przychodzi do pomocy w parafii pierwszy wikariusz ks. Grzegorz Szkudlarek.
Od 26 sierpnia 2001r. pracę duszpasterską w roli wikariusza obejmuje ks. Arkadiusz Pałka.
Po zakończeniu budowy Domu Parafialnego rozpoczynają się przygotowania do budowy kościoła parafialnego. Projekty kościoła zostają zatwierdzone wiosną 2000r. W sierpniu 2000r. następują prace niwelacyjne terenu oraz stawianie ław i fundamentów pod nowy kościół. Wrzesień 2001r. to rozpoczęcie stawiania murów koscioła. Pierwszą cęgłę pod budujący się kościół w asyście ks. wikariusza Arkadiusza Pałki wmurował ks. proboszcz Marian Binek.
Obok tego kościoła widzialnego budowany jest kosciół duchowy poprzez modlitwę i działalność wspólnot parafialnych. Pomocą w tym są każdego roku w okresie Wielkiego Postu rekolekcje parafialne. Oprócz duszpasterstwa z bogactwem jego form, dla większej integracji parafii, każdego roku organizowane są Dni Parafii połączone ze świętem w którym szczególnie wspominamy i modlimy się do naszej patronki św. Urszuli - są to spotkania religijno-kulturalne, skupiające dużą rzeszę wiernych parafii oraz coroczne festyny parafialne p.t."Pożegnanie lata", cieszące się wielką popularnością społeczeństwa wronieckiego i okolic. Dochód z festynów przeznaczany był na inwestycje parafialne.
Wznoszone są pierwsze metry ścian nowego kościoła. Prace wykonuje firma p.Henryka Michalskiego z Jasionnej. W czerwcu 2002r. za porozumieniem stron firma ta kończy prace przy budowie. Wykonane są ściany do wysokości 3 m. i nawy boczne do wysokości 4 m. Od sierpnia 2002 roku prace nad budową kościoła przejmuje firma p. Mariana Szudry z Kwilcza. Dalej trwają prace przy wznoszeniu murów aż do wysokości 9 m. przy równoczesnym wznoszeniu wieży kościoła. W kwietniu 2003 roku ks. proboszcz Marian Binek jedzie do Loosdorf - Austria (miejsce urodzenia Św. Urszuli Ledóchowskiej) i przywozi kamień, który będzie kamieniem węgielnym położonym w mury budującego się kościoła. 13 maja 2003r. z parafii wyjeżdża pielgrzymka do Rzymu na uroczystość kanonizacji Św. Urszuli, która odbywa się 18 maja 2003r. Podczas tej uroczystości Papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny dla kościoła parafialnego we Wronkach. Od czerwca 2003 roku trwają prace nad zalaniem betonem stropu położonego na stalowych belkach, ktore sprowadzone były z Luxemburga. 10 czerwca 2004r. ks. Arcybiskup dokonuje uroczystego wnurowania kamienia węgielnego. Kościół stoi wybudowany w stanie surowym bez okien i drzwi. Wykonywane są prace nad budową dachu i kończą się prace związane z budową wieży kościoła.
W kwietniu 2005 roku montowane są okna i drzwi. Przy kościele położono część kostki brukowej. W maju ks. proboszcz podejmuje decyzję by z tymczasowej kaplicy drewnianej do kościoła na stałe przenieść Najświętszy Sakrament z ołtarzem i ławkami. W nowym kościele odbywa się pierwszy raz uroczystość I Komunii św., a w czerwcu ks. biskup Marek Jędraszewski udziela młodzieży sakramentu bierzmowania. Od tego czasu parafianie spotykają się na liturgii w nowym kościele.
Z dniem 1 października 2005r. do parafii na roczną praktykę diakońską został przydzielony ks. diakon Rafał Goroński.
W sierpniu 2006r. pracę duszpasterską w parafii kończy po pięciu latach ks. wikariusz Arkadiusz Pałka. Jego miejsce zajmuje ks. wikariusz Stanisław Krzymiński. Z dniem 1 listopada 2007r. kończy pracę duszpasterską ks. Stanisław Krzymiński, a zastępuje go ks. wikariusz Jarosław Klupś.
Od roku 2006 wykonywane są systematycznie prace wewnątrz kościoła: tynkowanie nawy bocznej w której będzie kaplica, tynkowanie części gospodarczej (zakrystia, kotłownia, toalety), tynkowanie sufitu, filarów kościoła i części chóralnej, położenie betonu pod posadzkę, położenie płytek w części gospodarczej, malowanie zakrystii i zamontowanie drzwi. W 2008 roku firma płytkarska kładzie płytki klinkierowe na całej powierzchni ścian kościoła, oraz wykonywane są prace tynkarsko malarskie niektórych części kościoła.
Wykonana zostaje także ściana ołtarzowa. We wrześniu 2008 roku zostają umieszczone w części ołtarzowej: pasyjka Jezusa, obraz św. Urszuli i obraz Jezusa Miłosiernego. Od tego czasu odżywa w parafii kult Jezusa Miłosiernego, gdyż wierni gromadzą się w każdy piątek o godz. 15.00 na odmawianiu Koronki do Miłosierdzia Bożego. W sierpniu 2009 roku firma kamieniarska kładzie posadzkę w prezbiterium nawy głównej i kaplicy z płytek granitowych oraz buduje z białego marmuru ołtarz i ambonkę. W niedługim czasie pojawia się umeblowanie prezbiterium i dwa konfesjonały.
Dziękujmy Opatrzności Bożej i św. Urszuli za wielkie dzieło parafii.